Bağışıklık Sistemimizin Doğal Koruyucuları

Bağışıklık Sistemimizin Doğal Koruyucuları

06 Eylül 2021

Bağışıklık sistemimiz; vücudumuzda meydana gelebilecek tüm enfeksiyonları, vücutta tutulabilecek bakterileri, olabilecek hastalıkları önceden gören ve buna kendi içinde bir savaş açarak bedenimizi koruyan; en önemli sistemlerinden biridir. Bu sistem; vücudumuza girebilecek tüm maddeleri tanır; basitçe açıklamak gerekirse iyi ve kötü şeklinde ayırt ederek vücutta tutmaya ya da atmaya yarayan bir mekanizma geliştirir. Bu mekanizma; akyuvarlar, lenfler, kemik iliği, timus ve dalaktan oluşur ve hepsinin ayrı ayrı görevleri olsa dahi; vücudumuzu dışardan gelebilecek virütik tehlikelere karşı savunmak gibi ortak bir amaçları vardır.

Hepimiz; kış mevsiminin gelişiyle birlikte yukarda sözünü ettiğimiz ''bağışıklık sistemi'' kalıbını daha sık duymaya; doktor önerilerine kulak kabartmaya, hatta kimimiz takviyeler kullanmaya başlarız. Peki neden kış mevsiminde bağışıklık sistemini korumak daha önemlidir?

Kış mevsiminin gelişiyle birlikte Güneş, bize sağladığı D vitamini desteğini yavaş yavaş çekmeye başlar. D vitamini eksikliğiyle birlikte vücudumuzun enerjisi düşer, metabolizmamız yavaşlar, egzersiz yapmak için motivasyonumuz ve hareket etme isteğimiz azalır ve şeker tüketimine olan isteğimiz artar.

Tüm bunlarla birlikte soğuk hava da etkisini göstermeye başladığı için; bağışıklık sistemimiz gücünü yitirmeye başlar. Bu durum da, hem olası hastalıklara davetiye çıkarır hem de kış mevsiminde üretkenliğimizin düşmesine ve kendimizi mutsuz hissetmemize sebep olur. Hepimiz kış mevsiminde daha az dışarı çıkmak, daha çok evde vakit geçirmek isteriz, tatlılara olan düşkünlüğümüz artar ve daha kolay kilo alırız. İşte tam da bu dönemde; bedenimizin o her zamanki düzenine devam edebilmesi, kış mevsimini sağlıkla ve üretkenlikle geçirebilmemiz adına almamız gereken basit ama önemli birkaç önlem var!

Her zaman olduğu gibi uyku, vücut için en önemli etmenlerden biri. Gece 23.00-03.00 arasında vücudun uykuda olması, uykudan en önemli verimi almamızı sağlar. Peki verimli uyku ne demek? Son birkaç senede daha sık adını duyar olduğumuz kolajen, vücutta bulunan ve basitçe hücre yenileme ve vücuttaki bağları bir arada tutma görevine sahip bir maddedir. Kötü haber şu ki, 20'lerin ortalarından itibaren vücuttaki doğal kolajen miktarı yavaş yavaş azalmaya başlar. İşte uyku, tam da burada devreye girer. Çünkü, az önce söz ettiğimiz saatler arasında vücut, kaybetmeye başladığı kolajeni uyku sırasında tekrar üretir. Yani bu demektir ki, vücudumuzdaki hücreler yenilenir, her sabah daha enerjik ve metabolizmamız güçlü uyanırız. Özetle saat 23.00-03.00 arası öncelikli olmak üzere günde 7-8 saatlik bir uyku, güçlü bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı diyebiliriz!

Bir diğer önemli yapıtaşı ise, ''tabii ki su!’’ Vücuttaki tüm metabolik olaylar, su öncülüğünde gerçekleşir. Vücudumuzun her bir bölümünü bir liman gibi düşünürsek, vücudumuza aldığımız suyu ise o limanlar arası taşımayı kolaylaştıran bir deniz gibi görebiliriz. Böylece suyun önemini çok daha rahat kavrarız. Ne kadar çok su içersek; maddelerin taşınması, işlenmesi, sindirimi ve boşaltımı o kadar kolay ve rahat olur; biz de günümüze enerji dolu devam edebiliriz. Bu sebeple, kışın canımız yaz mevsiminde olduğu kadar istemese dahi günde 1.5-2 litre su içmek çok ama çok önemlidir.

Uyku düzenimize devam ettik, su ihtiyacımızı doyasıya giderdik. Peki ya kış mevsiminde, yazın bizi enerjik tutan ne eksik? Bizimle beraber, "Güneş ışınları" dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında bu yazının başında, kopyasını verdiğimiz Güneş ve D vitamini ilişkisi; bağışıklığın en önemli parçalarından biri. Güneş ışınları; sağladığı D vitamini ile bizleri o kadar çok olası düşmana karşı korur ki… Kemik ve iskelet sağlığının değişmez bir parçasıdır, kalp hastalıklarına, tüberküloza karşı korur ve grip olmamızı oldukça zor kılar. D vitaminin en önemli kaynağı olan Güneş, kendini geri çektiğinde bizlere düşen bu ihtiyacımızı dışardan karşılamaktır. Ne yazık ki D vitamini,  diğer vitaminler gibi besinlerde kolayca bulunan bir madde değildir. Birkaç balık çeşidi ile birlikte, hayvanların bazı kısımlarında bulunur.

İşte Düvee, tam da kış mevsimine uygun, doğal D vitamini kaynağı ve kolajen kaynağı Sağlıklı Çorbalar ve İlik ve Kemik Suları ile bağışıklık sisteminize destek oluyor ve sofranıza kadar geliyor. Gelin Düvee menüsünde bulunan ve kışın aradığınız o doğal sağlık kaynağı olan ürünlerimize birlikte göz atalım:

7düveeL İlik Paça Suyu ve 7düveeL Kemik İlik Suyu; Düvee Çiftliğinde yetişen danalarımızın ilikli kaval kemiklerinden üretilip fırınlanarak hazırlanır ve bu teknikle beraber, kemiklerin içeriğindeki kolajen miktarı artar. Fırınlanmış kemikler, 2 defa çektirilip su ve sebzelerle karıştırılarak cam kavanozlara aktarılır.

Çorbalarınızı hazırladığınız suya ekleyebileceğiniz; ya da sabah ve gece yatmadan olmak üzere birer yemek kaşığı ile tüketebileceğiniz İlikli Paça Suyu ve  7düveeL Fırınlanmış Kemikten İlik Suyu, içeriğinde bulunan doğal kolajen ile hücre yenilenmesine, saç, cilt ve tırnak sağlığına büyük katkı sağlarken içeriğinde bulundurduğu protein, aminoasit, kalsiyum ve magnezyum ile kemik sağlığı ve kas ve eklem kuvvetinizin korunması için de çok faydalıdır. Güneş ışınlarından alabileceğiniz D vitaminini kış boyunca sizlere sağlar. Ayrıca bağırsak florasının temizlenmesinde de aktif rol oynadığı için özellikle sindirim problemi çeken müşterilerimizin mutlaka denemesini önerdiğimiz, şifa dolu ürünlerdir.

7düveeL Pöç Çorbası, dananın pöç kısmından hazırlanır ve nadir bulunan D vitamini içeriği ile, bağışıklık sisteminizi korumak adına kış boyunca ihtiyacınız olan doğal antioksidandır.

7düveeL İşkembe Çorbası ve 7düveeL Kelle Paça Çorbası, içeriklerinde bulunan kolajen ile iskelet yapısını ve kemik gelişimini desteklerken, proteinler ve magnezyum ile bağışıklık sistemini korur.

7düveeL kalitesi ile ulaşan tüm ürünler; üretiminde hiçbir katkı maddesi ya da koruyucu bulunmadan, geleneksel yöntemlerle hazırlanır ve cam kavanozlarda saklanır. Oda sıcaklığında rahatça saklayabileceğiniz ürünlerimizi mikrodalga fırında ya da tencerede kolayca ısıtıp tüketebilirsiniz.

Tüm ürünlerimiz; sağladıkları yararların yanı sıra, yumuşacık içime ve karşı konulmaz bir lezzete sahiptir. Ürünlerimizi denedikten sonra yorumlarınızı bekliyor, sağlık ve lezzet dolu bir kış diliyoruz.

7DüveeL ürünlerini satın almak için tıklayınız.

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.