Hayfene

Bilya Kekik (Top Kekik) - (10g)

Fiyat
:
28,00 TL
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hayfene Bilya Kekik 10g

  Diğer İsimleri

  Top kekik, Bilye kekik, Kekik topu

  Menşei

  Türkiye

  İngilizce Adı

  Oregano balls, Oregano buds

  Botanik Adı

  Origanum vulgare

  Kekik Nedir?

  Latince ‘keyif dağı’ anlamına gelen Kekik aslen bir Akdeniz bitkisidir. Akdeniz‟in Portekiz, İtalya ve Yunanistan arasındaki bölge kekiğin gen merkezi olarak bilinir. Günümüzde özellikle orta ve kuzey Avrupa ile Kuzey Amerika‟da kekik yoğun olarak tarımı yapılmaktadır.


  Çok kolay yetişebilen bir bitki olan kekik bol güneşli iyi drenajlı yerleri tercih eder. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir; kekik yaz, kış taze olarak kullanılabilir, kurutmak için çiçek kafaları bir miktar yaprakla birlikte biçilir.


  Kekik keskin kokusu ve fark edilir lezzeti ile nane ailesinden gelmektedir. Kekik bol güneş aldığı kuru iklimlerde, dağ yamaçlarında yetişirse eğer aroması daha kuvvetli olur.

  Kekiğin Faydaları Nelerdir?

  Kekik, eski çağlardan beri ilaç ve baharat bitkisi olarak kullanılır. Günümüzde de antiseptik etkisinden faydalanmak maksadıyla çeşitli şuruplara katıldığı bilinmektedir. Antiseptik, yatıştırıcı, gaz söktürücü, balgam söktürücü, kramp çözücü özellikleri bulunur.

  Özellikle Gıdalarda bozulmaya ve gıda zehirlenmelerine yol açan bakteriler üzerindeki antibakteriyel etkileri nedeniyle son yıllarda en çok rağbet gören bir baharat bitkisidir.

  Kekik Nasıl Kullanılır?

  Kekiğin kalitesi dilde bıraktığı uyuşma hissi ile ölçülür. Et için özellikle Hayfene Bilya Kekik tavsiye edilir. Nitekim yaprak kekiğin ısıya toleransı daha düşüktür. Limon ve zeytin yağlılarda kullanılması aroması açısından tavsiye edilir. Akdeniz mutfağında kullanımı yaygındır.

   Et yemeklerinde, kırmızı renkli soslarda, tavuk ve balık yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Kaynar suda demlenerek çay gibi içilir. Ezme başta olmak üzere birçok mezede ve salatalarda da kullanılır. Zeytinyağı ve zeytin ile çok uyumludur.

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.