Eceköy Biga Kadın Kooperatifi

Çıbrıka Otlu İnek Sepet Peyniri

Fiyat
:
25,00 TL
Ağırlık
:
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Çıbrıka Otlu İnek Sepet Peyniri 

  İçindekiler: 

  Pastörize inek sütü , peynir mayası , çıbrıka otu , tuz.

  Alerjen Uyarı: Laktoz içerir.


  Besin Değerleri 100 g için : 

  Enerji (kj/kcal)   :  368/1540
  Yağ     (g)            :  26 
  Doymuş Yağ (g) :  4,4 
  Karbonhidrat(g) : 5,5 
  Şekerler (g)        :  0
  Protein  (g)        : 27
  Tuz        (g)         : 2,7  

  Çıbrıka otu: Çipriska,cibrise,yer kekiği,sater olarak da bilinen Bulgaristan orjinli bağırsak dostu bir otturBağırsaklardaki besin artıklarını temizleyerek daha sağlıklı çalışmasını destekler. İdrar artırıcı ve gaz söktürücüdür. Bağışıklığı güçlendirir. Çorbalara, et, tavuk yemeklerine aroma ve lezzet verdiği gibi sabah kahvaltılarda zeytinyağı ile birlikte tüketilir. Çıbrıka otunun antibakteriyel etkilerinin olduğu, gıdaların bozulmasını önlemek amacıyla da kullanıldığı bilinmektedir.Bilinen bir yan etkisi yoktur.

  ECEKÖY BİGA KADIN KOOPERATİFİ 

  Biga- Gümüşçay’a bağlı 13 köyde  kadınların yerel kırsal kalkınmada liderliklerini güçlendirmeye yönelik bir model olarak, agro-turizm alanında kollektif bir kadın girişimi yaratmayı amaçlayan proje Eylül 2018 ‘de Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı tarafından uygulanmaya başlandı.   

  Projenin başladığı  Eylül 2018’ den bu yana 13 proje köyünde yüzlerce bilgilendirme toplantısı, güçlendirme eğitimi, üretici saha gezileri, iş geliştirme eğitimleri, Çanakkale Üniversitesi Biga Meslek Yüksek okulu ile atölyeler, uzman ziyaretleri ve eğitimleri, on-line eğitimler gerçekleştirildi, Yok olmaya yüz tutan sepetçilik sanatı tekrar hayata geçirildi, işkur eğitimi ile mesleki sertifika alımı sağlandı.

  Tüm bu çalışmalar kapsamında 550 den fazla kadına ulaşıldı, en az 20 kadının gelir sağlayacağı bir sistem oluşturuldu.

  En temel amaçlarından biri sürdürülebilir ve yaygınlaştırılabilir bir işletme modeli geliştirmek olan projede;

  • Gümüşçay’da günlük 500 kilo  kapasiteli “Çiğ Süt ve Süt ürünleri” işleyen onaylı bir işletme

  • Eğridere, Kocagür ve Örtülüce köylerinde kadınların evlerinin yanında özel tasarlanan “yerel, marjinal sınırlı” üretim belgesine sahip üretim alanları faaliyete geçirildi.

  Bu üretim alanlarında yapılacak üretim için gıda mühendisi, peynir uzmanı, üretici kadınlar, makina mühendisi ve proje saha ekibi ile birlikte 

  • Geleneksel üretilen peynirler günümüz bilgi ve teknolojisi ile reçetelendirildi,

  • Projeye özel pastörize üretime uygun 50-100 kiloluk pastörizasyon ve peynir üretim ekipmanları geliştirildi,

  • Tüm üretim süreçleri için hijyen ve denetim yapısı oturtuldu,

  • Yerel ve yerinde üretilen ürünlerin sağımdan satışa izlenebilir ve sürdürülebilir bir yapı kurgulanması sağlandı.

  Girişiminin bir parçası olarak Gümüşçay’ a bağlı Hacıköy' de projenin eğitim, üretim, satış ayaklarına destek sağlamak üzere bir mobil mandıra konumlandırıldı. Kendi kendine yeten özellikte, doğayla dost mini mandıra, Gümüşçay ve köylerde yer alan üretim merkezleri ile diğer köyler arası bütünlüğü sağlamak, projenin "Sosyal Gastronomi” yönünü güçlendirmek, KEDV’ in farklı projelerinde kadınlar arası bilgi-deneyim paylaşımı için kullanılmak üzere yapılandırıldı. 

   

  ECEKÖY'ün HİKAYESİ

  ECEKÖY ismi Biga Kadın Kooperatifi’nin  bir saha gezisinde köylerin bulunduğu bölgede eskiden ECE adlı bir gölün varlığından  bahsetmesiyle akıllara düştü.

  Bigalılar o gölün hikayeleri ile büyüdüklerini söylüyor, etrafındaki köylerin bereketli topraklarından, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden flora ve faunasının zenginliğinden bahsediyorlardı. 

  Geçmişte olduğu gibi bugün de bu topraklarda tarım ve hayvancılık faaliyetleri yoğun kadın emeği  ile  devam ederken Ece göl efsanesinde ekmeğini köye gelen ziyaretçi ile paylaşarak  afetten kurtulan kadın, çoban ve sürüleri ECEKÖY markamıza ilham verdi.

  ECE’nin kraliçe, güzel kadın, büyük kardeş, ana gibi kadını vurgulayan tanımlar içermesi de bu ilhama güç kattı. 

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.