Dana Dil Füme

Dana Dil Füme

02 Mart 2020

Füme Dil  

Füme dil, büyükbaş hayvanların dillerinden yapılan bir şarküteri ürünüdür. Dillerin iyice temizlenmesinin ardından salamura edilmesi, pişirilmesi ve tütsülenmesi aşamalarının ardından tüketilebilecek füme dil elde edilir. Çoğu zaman füme dil, sığır dilinden yapılır. Fransızca kökenli bir kelime olan "füme" kelimesinin dilimizdeki karşılığı “duman, tütsü, is” anlamındadır. Yani anlayacağınız üzere, füme dilin yapımındaki kilit nokta etin tütsülenmesidir. Eski zamanlardan beri insanlar, etlerin bozulmaması ve uzun süre sonra da tüketilebilmesi için tütsüleme tekniğini kullanmaktadır. Bugün ise tütsülemeye insanlar daha çok etlere lezzet katmak için ihtiyaç duyuyor. Bir sakatat türü olarak karşımıza çıkan dil, taze halde çoğu insanın yemekten kaçındığı bir ürün. Ancak tütsülenerek füme dil haline getirildiğinde güzel bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. 

Füme Dil Nasıl Yapılıyor? 

Öncelikle küçükbaş ya da büyükbaş hayvanlardan elde edilen dil titizlikle temizlendikten sonra tuzlu suya yatırılır. 24 saat boyunca dil tuzlu suda bekletilir. 24 saatin ardından suda bekletilen diller tuzdan arındırılır. Bu kez salamura için tuzlu suya konulur. Dilin kapalı bir şekilde salamura suların içerisinde en az iki hafta, en çok ise üç hafta beklemesi gerekir. Süre dolduktan sonra diller tekrar güzelce temizlenip salamura tuzdan arındırılarak pişirilir. Pişirme işlemi daha çok haşlama gibidir. Suyun içerisinde yaklaşık 4 saat boyunca dillerin pişmesi beklenir. Bazıları haşlama yerine buharlı fırında pişirme yöntemini tercih etmektedir. Dilin pişirilmesi aşamasının tamamlanmasının ardından bu kez tütsülemeye sıra gelir. Tütsüleme için özel is fırınları kullanılır. Diller tütsü fırınlarına asılır ve 24 saat boyunca burada bekletilir. 24 saat geçtikten sonra artık füme dil elde edilmiş ve tüketime hazır hale gelmiş olur. Tütsülemenin en iyi şekilde sonuç vermesi için ise ardıç ve meşe ağaçlarının dumanı ise tütsülenmesi gerekir. 

Füme Dil Nerede Kullanılır? 

Füme dilin en yaygın kullanım alanları; sanvdiçler, tostlar ve aperatiflerdir. Şarapların yanında tek olarak servis edilebilir. Sandviçlerin içerisinde kaşar ile beraber çok güzel bir sokak lezzeti haline gelir. Aynı şekilde tostların da içerisinde salam ve sucuğa alternatif olarak kullanılabilir.  

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.