Dana Eti Nasıl Seçilir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dana Eti Nasıl Seçilir ve Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

06 Ağustos 2021

Dana eti, oldukça lezzetli ve son derece besleyicidir. Her damak tadına hitap eden eşsiz lezzetleriyle zengin Türk Mutfağı’ndaki birçok yemeğin de vazgeçilmezidir. Avrupa ülkelerindeki mutfaklarda da birçok tarif dana etiyle hazırlanır.

Dananın farklı bölgelerinden elde edilen etler, farklı yumuşaklık ve yağ dokusuna sahip olduğu için; dana eti alışverişinizi yaparken tarifinize uygun et seçmek oldukça önemlidir. Taze aldığınız etinizi buzdolabında 3-4 güne kadar saklayabilirsiniz.

Bu yüzden, dana eti alışverişi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sıraladığımız önerilerimize geçmeden önce; dananın bölgelerini tanıyalım.

Dana etinin kısımları, kontrfile, bonfile, nuar, sokum, tranç, antrikot, döş ve gerdan olarak isimlendirilir.

Kontrfile, dananın sırt kısmından elde edilen ve antrikota göre daha az yağlı bir et çeşididir. Az yağlı olması sebebiyle biraz serttir ve zeytinyağı ile marine etmenizi öneririz. Eğer fırında salçalı sos ile lezzetli bir yemek hazırlama ya da tavada kolayca pişirip servis etme planınız varsa; kontrfile almanızı tavsiye ederiz.

Bonfile, dananın sırt kısmından elde edilen oldukça yumuşak ve çok tercih edilen bir et çeşididir. Yalnızca baharatlar ekleyerek tavada hızlıca pişirdiğinizde dahi oldukça lezzetli bir tabak hazırlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Nuar, dananın but bölümünden elde edilen yağsız ve sinirsiz, birinci kalite denilebilecek bir et çeşididir. Biraz baharat ve birkaç diş sarımsak ile fırında oldukça lezzetli rostolar hazırlamak için nuarı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Dananın but ile bel bölümünün birleştiği kısımdan elde edilen sokum oldukça lezzetli ve yumuşak bir ettir. Derin bir tencerede baharatlarla kavurma şeklinde pişirilebileceği gibi, yağlı bir bölümünü tercih ederseniz mangalda da oldukça keyifli bir lezzet elde edebilirsiniz.

Tranç, dananın kuyruk sokum ve nuar arasında kalan kısımdan; butun iç bölgesinden elde edilen yağsız bir ettir. Nohut, kuru fasulye gibi baklagillerle hazırladığınız Türk yemeklerini lezzetlendirmek için rahatlıkla tercih edebileceğiniz gibi; salçalı soslar ile fırında da oldukça lezzetli tarifler hazırlayabilirsiniz.

Antrikot, dananın kürek kemikleri arasından ve pirzolalık yerinden çıkartılan, kemiğinden sıyrılmış et dilimidir. Oldukça yağlıdır ve bu yağ dokuları pişme sırasında eriyeceği için çok lezzetli bir et sunacaktır. Mangalda ve ızgarada yapmanızı tavsiye ederiz.

Döş, dananın göğüs kısmından elde edilen oldukça yumuşak bir ettir. Hızlı pişen bir yapıya sahip olduğu için kıyma olarak sıklıkla kullanılır. Kıymalı sebze yemeklerinizde, hamburgerlerde, lazanyalarınızda ya da makarnalarınıza sos hazırlanırken döş kıyma tercih edebilirsiniz.

Gerdan, dananın boyun kısmından alınan oldukça lifli yapıya sahip bir ettir. Yağsız bir yapıya sahip olduğu için kıyma hazırlanırken tercih edilen bir bölümdür. Bunun yanı sıra haşlama yöntemi ile pişirerek çok lezzetli yahniler hazırlayabilirsiniz.

Dana eti ile hazırlayacağınız tarif ne olursa olsun; etinizin taze ve güvenilir olduğundan emin olmanız için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktasını da sizin için derledik:

Alacağınız dana etinin ideal rengi kırmızı ve pembe tonları olmalıdır. Kararmış et, tazeliğini yitirmeye başlamış demektir.

Dana etinin yapısına göre, hangi kası daha fazla çalışıyorsa o kısımdan alınan parçalar daha sert olur. Dolayısıyla yapacağınız tarife göre etin hangi kısmını satın almanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz.

Örneğin dana etinin but ve karın kısımları daha kaslı ve sert olur. Bu sebeple; Düvee’deki kasaplarımız etlerinizin daha yumuşak ve lezzetli olması için dinlendirildikten sonra siparişe özel olarak hazırlamaktadırlar.

Donmuş olarak satın alacağınız etlerin üzerinde renk değişikliği olmamasına ve dikkat etmelisiniz. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Düvee Et İşleme Tesisi’nde, 4 adet elektronik kontrollü soğuk hava odamız sayesinde etlerimiz istenen sıcaklık ve nem oranında depolanıp dinlendirilir.

Dokunulduğunda sıkı duran ve dağılmayan etleri tercih etmelisiniz. Mermer desen adı verilen, iç dokusunda ince damarların geçtiği etler daha taze ve lezzetli olur.

Etinizin ilaçlı ya da hormonlu olup olmadığı, kokusundan anlaşılacaktır. Düvee’de sizin için hazırladığımız etlerimiz, %100 dana etinden katkısız ve koruyucusuz olarak sofranıza sunulmaktadır.

Etinizi buzdolabında saklamak isterseniz; hava almayan cam ya da çelik kapta  3-4 güne kadar saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda ise 5-6 aya kadar etinizi taze muhafaza edebilirsiniz.

Düvee Et İşleme Tesisleri’nde hazırladığımız tüm etler; tamamen katkısız ve koruyucu madde eklenmeden üretilmektedir. Düvee Çiftliğinde, kapalı bir ortama kapatılmadan; kendi doğal ortamlarında yetişen ve her bir yetişme aşamasına göre özel olarak beslenen düveler (1-2 yaşına gelmemiş dişi sığır) Beşiktaş’taki et işleme tesislerimize getirilir. Uzman kasaplarımız tarafından siparişinize uygun şekilde hazırlanır ve soğuk hava odalarımızda tazeliğini besleyiciliğini kaybetmeden dinlendirilir. Frigofirik araç filomuzla, güvenle ve hızlıca adresinize ulaştırılmak üzere yola çıkar.

Dana Eti Siparişi Vermek için Tıklayın!

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.