Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı ekmeği olarak kabul edilen ekşi maya ekmek, farklı çeşitleri ile Düvee'de.

Hemen hemen dünyanın her mutfağında, her öğünde ekmeğin bir yeri var. Ekmeğin asıl atası; doğada kendiliğinden bulunan ve üzümden türeyen ekşi maya. Fransa ve İtalya'daki fırın ustalarının üzüm suyu ile hazırladıkları ekşi maya ekmek kültürü zamanla dünyanın diğer kültürlerine de yayılıyor. Osmanlı'da sarayda yalnızca ekşi maya ekmek kullanılıyor. Fakat zaman içerisinde endüstrileşme ile birlikte gördüğü rağbet azalıyor. Teknolojinin gelişmesi ve ekmek üretiminin fabrikasyon hale gelmesi ile birlikte; üretim süreçlerinde pişirmeyi kolaylaştıran farklı teknikler, endüstriyel ürünler, raf ömrünü uzatan katkı maddeleri ile birlikte; geleneksel ekmek yapım aşamalarından giderek uzaklaşılıyor. Kuru maya, yaş maya ve instant maya gibi yöntemlerin yaygınlaşması ile günümüzde market raflarında gördüğümüz ekmeklerin tüketimi artıyor. Ekşi mayayı günümüzde bu kadar özel kılan sebeplerden biri de, sabır ve emek isteyen bir fermantasyon sürecinin olması. Bu emeğin karşılığını eşsiz bir lezzet ve saymakla bitmeyen yararlarla geri veriyor ekşi maya ekmek bizlere.

Düvee olarak; kökleri Sicilya'ya dayanan ve tam 26 sene beslenerek hazırlanarak ekşi mayayı, taş değirmende öğütülen eşsiz kalitede tam buğday unu ile harmanlayarak farklı çeşitlerde Ekşi Mayalı Ekmek olarak sizlere sunuyoruz. Tütsü Kitchen şeflerimiz, hazırlama sürecinde metal malzeme ve çeşmeden akan su dahi ekmeğin lezzetine etki ettiği için; ahşap malzemeler ile hamurumuzu hazırlıyor ve kaliteli su kullanıyor. Mayada bulunan laktik asit sonucunda kabarık ve içi delikli, dışı çıtır çıtır ve içi yumuşacık nefis ekmekler hazırlıyoruz. Tam tahıllı, zeytinli, Alman ekmeği, çavdar çeşitlerimizle sizlere bu eşsiz lezzeti farklılaştırarak sunuyoruz. Dilimlenerek paketleme, taptaze ekmeğimizin bayatlamasını hızlandırdığı için sizlere bütün halinde ulaştırıyoruz.

Ekşi maya hamurunun glisemik endeksi düşük olduğu için, bir dilimi dahi oldukça tok yapıda ve doyurucu nitelikte oluyor. Beyaz unla ve endüstriyel malzemelerle hazırlanan ekmekler, yüksek glisemik endeksine sahip olduğu için tokluk hissini çok kısa sağlıyor ve kan şekerimizin bir anda düşmesine sebep oluyor. Aslında ekmeğin diyetlerde yasak olmasının temel sebebi de budur. Ekşi mayada bulunan laktik asit, yine aynı maddenin bulunduğu kefir gibi ekmeğimize probiyotik özelliği kazandırıyor ve sindirim sistemini de düzenliyor. Uzun ve sabır isteyen bir mayalanma süreci olduğu için alerjen özellikleri neredeyse hiç taşımıyor ve böylece glutene karşı hassasiyeti olan müşterilerimizin bile severek tüketebileceği bir yapıya sahip oluyor. İçeriği tamamen organik olduğu ve hiçbir kimyasal barındırmadığı için bayatlaması ya da küflenmesi de bir o kadar geç oluyor. Böylece bereketini ve lezzetini uzun süre koruyor. Ekşi mayalı ekmeği dilimleyip, kızartmaya gerek dahi duymadan uzun süre taze taze tüketebilirsiniz. Kızarttığınızda ise; biraz zeytinyağı ve birkaç baharat ile hazırladığınız basit ama lezzetine doyulmaz bir sosla gerçek bir İtalyan mutfağı lezzeti elde etmiş oluyorsunuz. İnce birer dilim kesip arasına taze kaşar ya da biraz mozarella peyniri koyarak sağlıklı bir tost hazırlayabilirsiniz. Küp küp dilimlediğiniz ekmeklerinizi tavada kızartıp çorbalarınızın üstüne ekleyerek nefis kruton ekmek olarak da kullanabilirsiniz.

Ekşi maya ekmek çeşitlerimizi denemek için düvee.com.tr ya da iOS ve Android cihazınıza indireceğiniz düvee uygulamasından hızlıca sipariş verebilirsiniz.

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.