Lezzetli Et Nasıl Pişirilir? Et Nasıl Mühürlenir?

Lezzetli Et Nasıl Pişirilir? Et Nasıl Mühürlenir?

20 Ağustos 2021

Etinizi tavada pişirmeye başladığınızda, et bir süre sonra suyunu salar ve aslında bu; ete nemini ve yumuşaklığını veren öğelerden biridir. Mühürleme, etin bu gizli lezzet sırrının içinde kalmasını sağlayan bilinen en yaygın yöntemlerden biridir.

 

En iyi Steakhouse’lardaki şeflerin özenle hazırladığı yumuşacık etler gibi, kendi mutfağınızda lezziz etler hazırlayabilmeniz ve mutfağınızın şefi olabilmeniz için size birkaç lezzet önerisi hazırladık:

 

Mühürleme yaparken öncelikle Düvee’den aldığınız dana etinizi, kağıt havlu ile iki tarafını silerek iyice kurulayın ve her iki tarafına da tuz ve karabiber serpin. Burada mühürleme için en uygun etin Düvee Dana Antrikot olduğunu da belirtmek isteriz. 2-3 cm kalınlığında bir et, mühürlenmek için oldukça uygundur. Siz de dilerseniz Düvee siparişinizi tamamlarken, etinizin dövülmemesini ve istediğiniz kalınlığı not olarak ekleyebilirsiniz.

Mühürleme işlemine başlamadan önce; etinizi yumuşacık yapmak ve lezzetlendirmek için evinizde bulunan malzemelerle hızlı bir marinasyon işlemi yapabilirsiniz. Tercihiniz kadar zeytinyağı, her iki yüzüne karabiber ve tuz serperek 10 dakika etinizi bekleterek marine edebilir, yumuşamasını ve lezzetinin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Farklı marinasyon çeşitlerini de uygulayabilirsiniz, tercihinize göre hardal ve farklı baharatlar da kullanabilirsiniz.

İdeal mühürlemenin gerçekleşmesi ve tavanızın da zarar görmemesi için; demir bir döküm tavaya sahip olmanızı öneririz. Evlerde en sık kullanılan teflon tavada da etinizi mühürleyebilirsiniz ancak önemli bir lezzet farkı olacağını belirtmek isteriz.

 

Etinizi hazırladıktan sonra, tavanızın yüzeyini biraz yağlayın ve 10 dakika kadar yüksek ateşte kızdırın. Bazı şefler, yağın daha hızlı yayıldığını düşündüğü için mühürleme için ideal yağın ayçiçek yağı olduğunu belirtir. Ayçiçek ya da zeytinyağını, tamamen damak zevkinize göre seçebilirsiniz. Tavanız kızmaya başladıktan bir süre sonra, dumanlar çıkmaya başlaması bir problemin işareti olmayacaktır. Bu tavanızın etinizi mühürlemeye hazır olduğunu gösteren olağan bir durumdur. Fakat yağın yanmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.  

 

Sıra, içinizdeki şefi ortaya çıkarıp etlerinizi mühürleyeceğiniz ana geldi.

 

Kızdırdığınız döküm tavaya; marine ettiğiniz etinizi, tüm yüzeyi tavaya değecek şekilde yatırın. Bir tarafın mühürlenmesi yaklaşık 2-3 dakika alacaktır. Buna göre, damak tadınıza uygun şekilde süreyi ayarlayarak etinizi pişirebilirsiniz. Etinizin kalınlığına göre bu süreler değişiklik gösterecektir.

Az pişmiş et için; tavanız yüksek sıcaklıktayken, etinizin her iki tarafını da 1-2 dakika pişirebilirsiniz. Böylece etinizin dış kısmı pişerken iç kısmı pembe, hafif sulu ve kanlı kalır.

Orta pişmiş et için; etinizin her iki tarafını da 4-5 dakika pişirebilirsiniz.  Bu şekilde etin sadece orta kısmı hafif sulu kalır.

İyi pişmiş et içinse, etinizin her iki tarafını yaklaşık 7 dakika pişirebilirsiniz. Bu şekilde etinizin içinin de tamamen pişmiş ve biraz kuru olacağını unutmamalısınız.

Etinizi mühürlerken, pişip pişmediğini kontrol etmek amacıyla bir çatal ya da bıçak ile etinizi delmemenizi öneririz. Bu müdahale, etinizin kendi içindeki yağ dağılımını bozacağı gibi, aslında kaçındığımız şey olan sularının salınmasına sebep olacaktır. Bunun yerine etinizin kokusu ve renginden, pişme derecesini tespit etmenizi öneririz.

 

Etinizi tavadan aldıktan sonra; Alüminyum folyoyu parlak kısmı altta kalacak şekilde mutfak tezgahı üzerine açın. Suyunu hapsetmesi için pişirdiğiniz et dilimini bir parça tereyağı ve çekilmiş tane karabiber ilavesiyle sarın ve yaklaşık 3-4 dakika dinlendirdikten sonra servis tabağınız alın.

Etinizi dilimlerseniz kimyon ya da defne yaprağı gibi güzel kokulu baharatlar ile lezzetlendirebilirsiniz.

Oldukça lezzetli tabağınızı, bir o kadar keyifli soslarla taçlandırmak için Tütsü Kitchen’ın katkısız sosları ile gerçek bir steakhouse deneyimi yaşayabilirsiniz. Mühürlenmiş etinizin yanına; patates püresi, haşlanmış sebzeler ya da ıspanak sote gibi hafif ama destekleyici lezzetler hazırlamak, şeflerimizin servis önerisidir.

Dana Eti Siparişi Vermek için Tıklayın!

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.