Özlediğimiz Sosis Lezzeti Geri Geldi!

Özlediğimiz Sosis Lezzeti Geri Geldi!

20 Ağustos 2021

Sosis yalnızca pazar kahvaltılarının ya da sandviçlerin malzemesi değil, aslında büyük bir barbekü kültürünün değişmez bir parçasıdır. Birçok ülkenin kültüründe yer alan ve farklı teknikler ile lezzeti de değişen sosis çeşitlerine birlikte göz atalım.

 

Almanya’da her köşe başında seyyar bir arabada çeşit çeşit sosis satan birine rastlayabilirsiniz. Frankfurt’tan çıkıp Alman sokak kültüründe değişmez bir yer alan Frankfurter Sosis ise bunların en bilinenidir.

 

Frankfurter Sosisi diğer çeşitlerden ayıran, baskın bir hardal lezzetine sahip olmasıdır. Frankfurter Sosis hazırlanırken dana eti; hardal ve diğer baharatlar ile harmanlanır ve sıcak su eşliğinde karıştırılır. Sonrasında doğal kuzu bağırsaklarına doldurulur ve özel tekniklerle sosis biçimine getirilir.

Frankfurter Sosisi dilerseniz çiğ olarak kanepelerde ve sandviçlerde tercih edebilir, dilerseniz de barbeküde ya da fırınınızın ızgarasında pişirebilirsiniz. Kalın bir döküm tavada ise, çok az tereyağı ile pişirerek kahvaltı sofranızda bu lezzete geniş bir yer açabilirsiniz.

 

Bratwurst Sosis ise, yine Almanya’dan dünyanın her yerine yayılan nefis bir koku ve lezzet sunar. Bratwurst sosis, diğer çeşitlerden farklı olarak kızartılmak üzere hazırlanan, buna göre şekillendirilmiş bir sosis çeşididir. Bu sebeple, Düvee olarak Bratwurst sosisi kahvaltıda ya da çiğ olarak sandviçlerinizde tüketmenizi önermiyoruz. Bu lezzet ızgarada, mangalda ya da biraz yağ ile döküm tavada hazırlanıp; ayaküstü atıştıracağınız bir kızartma tabağında yer açmaya daha uygundur. Bratwurst sosis yanında leziz soslar ve diğer kızartmalar ile; gerçek bir barbekü partisi havası yakalayabilirsiniz. Dilerseniz, cheddar ve biraz domates ile de sandviçlerinizde tüketebilirsiniz.

 

Hot Dog Sosis ise; haşlamak, kızartmak ya da fırınlamak için hazırlanan sosislerin Amerika'dan çıkıp tüm dünyaya yayılmış o ünlü ismidir. Almanya'da çıkan ve 1900'lerin başında; dachsund olarak adlandırılan sosislerin, hot dog adını alması ise oldukça keyifli bir hikayeye dayanıyor. 1901’de New York Polo Sahası’ndaki satıcılar “Red Hots! Dachshund sosislerinizi kızarmış ve sıcakken alın!” diye bağırırdı. Bunun üzerine bir karikatürist; rulo içinde sıcak havlayan bu sosisleri çizdi. ‘Fakat karikatürist, ''Dachshund’u nasıl yazacağını bilmiyordu, bu yüzden sadece ‘hot dog‘ yazdı! Bu karikatür bir sansasyon yarattı ve söylemesi çok daha kolay ‘hot dog‘ terimi türetilmiş oldu; tüm dünyaya yayıldı. İngiltere'de de sokak kültürünün değişmez bir parçası olan hot dog sosis; yazımızın başında bahsettiğimiz sosislere göre daha az baharatlı ve sade olduğu için; farklı pişirme şekillerine daha uygun ve bizim alışageldiğimiz lezzete daha yakındır. Dilerseniz suda haşlayabilir ya da domates rendeleyip bir tavanın içinde dilim dilim tüketebilirsiniz.

 

Bizlerin yazarken, sizlerin de okurken ağzını sulandıran sosis lezzetinin günümüzde; bizim çocukluk zamanlarımızdaki gibi olmamasının temel sebebi ise; tahmin ettiğimiz üzere fabrikasyon üretimdir. %100 dana etinden hazırlanan bir sosiste; elde edilen etin ve baharatların kendine özgü rengi oldukça baskın ve belirgin olacaktır. Bu sebeple, aslında satın almış olduğunuz bir paket sosisteki tüm dilimler arasında bile birbirinden farklılıklar olabilir. Düvee’de %100 dana etinden hazırlanan sosisler; uzman kasaplarımızın özel kesim teknikleri ile türlerine uygun olarak hazırlanır ve doğal kuzu bağırsağına eklenir.

Düvee'de üretilen sosisleri; hem özlediğimiz gerçek sosis lezzetini size geri getiren klasik bir lezzet hem de sosisi çok seven çocuklarınıza güvenle ve gönül rahatlığıyla servis edeceğiniz sağlıklı bir protein kaynağı olarak tüketebilirsiniz.

Düvee'den satın aldığınız sosislerinizi, ızgara olarak hazırladığınızda muhakkak Tütsü Kitchen'da hazırlanan Acı Hardal sos ve Tütsü BBQ sos ile tatlandırmanız da bizim size önerimiz!

%100 Dana Etinden Sosis Siparişi Vermek için Tıklayın!

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.