Blog Yazılarımız
Tümünü Görüntüle
Dana Dil Füme
Antrikot Pişirmenin Püf Noktaları
Antrikot  pişirmek çoğu zaman gözümüze riskli gelir. Biraz az pişirsek çiğ kalır, biraz daha pişirelim desek bu kez et iyice kurur ve sertleşir. Hatta bazı zamanlar bıçakla kesmek dahi zorlaşır. Böyle olunca da  antrikot  lezzetini kaybediyor. Peki,  antrikotu  lezzetini kaybetmeden iyice pişirebilmek için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızda  antrikot nasıl  pişirilir, lezzetli antrikot nasıl yapılır, tüm püf noktalarını sizlerle  paylaşacağız.  
Kırmızı Et Tüketmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Kültürümüzde çokça yeri olan, mutfaklarımızda sayısız çeşitte yemeğin ana malzemesi olabilen  kırmızı et , özellikle Kurban bayramı yaklaşırken tam anlamı ile bir gündem konusu haline geliyor.
Kırmızı Etin Önemi
Geçmişten günümüze sağlıklı besinler arasında vazgeçilmez konumunda olan  kırmızı et  zirveyi kimselere bırakmıyor. İnsanların sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesinde kırmızı etin payı kuşkusuz oldukça yüksek. Kas gelişiminin  sağlık lı bir şekilde tamamlanabilmesi için gerek çocuklarda gerekse de yetişkinlerde  kırmızı et  tüketimi oldukça önemli bir yere sahip.   
Yerli Et Nedir?
Et sektöründe Yerli-İthal kavramları ile ilgili anlam karmaşalarından bahsettik... Nedir bu yerli et, ithal et meselesi? Kırmızı ette gıda güvenliği ne durumda? Piyasadaki etlerin kaynağı ile ilgili soru işaretlerini, takip edilebilir et tüketiminin önemini vurgulamak için masaya yatırıyoruz.  
Kahvaltının Baş Tacı Düvee Kangal Sucuk ile Hazırlayabileceğiniz 3 Pratik Kahvaltı
Türk kahvaltısı denince sucuk ilk akla gelenlerden! Mutfaktan çıkan o sucuk kokusu hangimizin burnuna kadar gelip yataktan fırlamamıza neden olmadı ki? İşte Düvee’nin GDO’suz, antibiyotiksiz, hormonsuz Kangal Sucukları ile hazırlayabileceğiniz birbirinden leziz üç pratik tarif…
Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.